میل اخنگان مشهد

 

در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم شما را با یکی دیگر از جاذبه های تاریخی شهر مشهد آشنا کنیم.

همان‌طور که می‌دانید مشهد از مهم ترین شهرهای ایران است. که دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری است. در مقالات قبلی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری مشهد به بسیاری از اماکن باستانی و گردشگری پرداختیم. در این قسمت نیز می خواهیم شما را با میل اخنگان مشهد آشنا کنیم.

میل اخنگان از مهم ترین بناهای تاریخی و گردشگری مشهد است.

میل اخنگان

 

تاریخچه میل اخنگان

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اطلاعات دقیقی در ارتباط با تاریخچه این برج در دست نیست اما بسیاری بر این باور هستند که با توجه به تزیینات بیرونی برج، این بنا محل دفن گوهرتاج خواهر گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری است.

عده‌ای دیگر نیز معتقدند این مدفن متعلق به دختری هندی که از مریدان امام رضا بوده و در این مکان از دنیا رفته است.

با توجه به کلیه تفاسیر و بررسی ها، باستان شناسان قدمت ساخت برج میل اخنگان را به دوران تیموریان نسبت می دهند. زیرا در سبک معماری دوره تیموریان، استفاده از کاشی های مربعی شکل و منقش رواج بسیاری داشته است.

معماری میل اخنگان

با توجه به نشانه هایی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، می توانیم معماری میل اخنگان را به دوره تیموری منصوب کنیم. قدمت این بنا حدود ۶۰۰ سال است و ارتفاع برج ۱۷ متر بر روی سکویی دایره ای شکل بنا شده است.

با وجود اینکه برج اخنگان بنایی کوچک است. اما بسیار چشم نواز و زیبا است. نمای بیرونی برج اخنگان از آجر و کاشی های فیروزه ای تزیین شده است.

این برج زیبا دارای ۳ در ورودی است که با وارد شدن به داخل برج سنگ قبری منقش به خط ثلث و نسخ را می توانید مشاهده نمایید.

با توجه به تزیینات بیرونی برج، باید بگویم که فضای داخلی میل اخنگان عاری از هرگونه نقش و نگار و تزئینات است.

میل اخنگان

 

آدرس برج میل اخنگان

این برج در فاصله‌ حدود ۲۲ کیلومتری از شهرستان مشهد، حدود ۱۰ کیلومتری از شرق شهر تابران توس و در نزدیکی روستایی به همین نام، قرار دارد.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها