• موزه قاجار در تبریز

   

  همراه شما هستیم با یکی دیگر از جاذبه های شهر زیبای تبریز، موزه قاجار.

  همانطور که می دانید تبریز یکی از تاریخی ترین و پرجاذبه ترین شهرهای ایران عزیزمان است. که این آثار باستانی متعدد در تبریز نشانگر فرهنگ و تمدن غنی و تاریخ طولانی مدت این شهر از سرزمینمان است.

  موزه قاجار در تبریز

  تاریخچه موزه قاجار تبریز

  موزه قاجار تبریز متعلق به امیرنظام گروسی بوده است که امروزه از آن بعنوان موزه قاجار یاد می شود.

  موزه قاجار در یکی از قدیمی ترین محله های تبریز یعنی محله ششگلان قرار دارد. که معماری زیبای این خانه قاجاری سبب شده تا به یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی شهر بدل شود.

  امیرنظام گروسی صاحب موزه قاجار کنونی، یکی از مردان سیاسی و بنام زمان بوده که دارای منصب مهم و تاثیر گذاری بوده است.

  امیرنظام مردی با درایت و مردمی بود. که در بین مردم از محبوبیت بسیاری برخوردار بود و کارهای بسیاری نیز در آن زمان انجام داده بود. که از آن ها می توانیم به آوردن دستگاه ضرب سکه به ایران در زمانی که سفیر ایران در فرانسه بود اشاره کنیم. البته نقش بسیار مهمی نیز در نهضت تنباکو ایفا کرد.

  موزه قاجار در تبریز

  معماری موزه قاجار

  اگر بخواهیم در مورد معماری این خانه زیبا و قاجاری برای شما بگوییم باید بدانید که معماری این خانه همچون معماری دیگر خانه های وقت، معماری ایرانی است به طوریکه دارای دو بخش اندرونی و بیرونی می باشد. که قسمت بیرونی دارای حیاط بزرگ و حوض و باغچه نیزمی باشد. قسمت اندرونی مکانی برای زنان، فرزندان و خدمتکاران بود.

  در انتهای حیاط نیز عمارتی زیبا را مشاهده می کنید. که در طبقه اول دارای ایوانی سراسری است. که 16 ستون بلند تا به امروز تواسته آن را استوار نگه دارد.

  در اولین نگاه به طور حتم تزئینات و گچبری ها در عمارت به چشم می خورد. پنجره های ارسی، شیشه های رنگین، آیینه کاری های چشم نواز همگی باعث شد تا جلال و شکوه بنا بیشتر گردد.

  موزه قاجار

  موزه عمارت قاجار

  موزه عمارت قاجار در طبقه اول قرار دارد.

  در طبقه اول موزه قاجار آثاری چون، ابزارفلزی، ادوات موسیقی، ظروف آبگینه، ظروف چینی در معرض دید عموم قرار دارد. همچنین در دیگر بخش های موزه عکس های گرفته شده توسط اولین دوربین عکاسی که ناصر الدین شاه به ایران وارد کرد را می توانید مشاهده نمایید.

  در زیرزمین موزه قاجار نیز شما شاهد یکی از جالب ترین بخش ها می شوید که در واقع حوض خانه ای در زیرزمین وجود دارد. که سبب خاص بون این عمارت نیز شده است. ستون ها، نحوه آجرچینی ها همگی از زیبایی این بخش از عمارت می باشند. همچنین در زیرزمین می توانید تالار سنگ، اسلحه و شهرسازی مردان بزرگ را مشاهده نمایید.

  از آثار ارزشمند موزه قاجار باید به مجسمه افراد بزرگ تاریخ یعنی مجسمه امیرکبیر، امیرنظام زنگنه، امیرنظام گروسی و … اشاره کنیم.

  موزه قاجار

  آدرس عمارت قاجار

  این موزه در محله ششگلان تبریز قرار دارد. محله ای که از گذشته تا کنون محل سکونت اعیان نشینان بوده است.

   

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات