• موزه بزرگ خراسان

   

  از جدیدترین و مهم ترین موزه های مشهد می توانیم به موزه بزرگ خراسان اشاره کنیم که موضوع این قسمت از مقاله آلوین نیز است.

  موزه بزرگ خراسان مجموعه بسیار بزرگ از آثاری است. که خبر از تاریخ و تمدن کشور عزیزمان دارد.

  این موزه دارای سه طبقه است. که در این سه طبقه آثاری متعلق به هزاره ششم پیش از میلاد تا دوره اسلامی در معرض دید عموم قرار دارد.

  پیش از هرچیز به خاطر داشته باشید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمائید و از تمامی جاذبه های آن نیز دیدن فرمایید.

  در بدو ورود به موزه، ساختمانی سفید رنگ و ۱۲ طبقه را مشاهده می‌کنید که ۵۳ متر ارتفاع دارد و تنها سه طبقه از ۱۲ طبقه آن متعلق به موزه بزرگ خراسان است. طبقات دیگر این ساختمان به نام طراحان این بنا نامگذاری شده است که از این طبقات می توانیم به طبقه دکتر میرفندرسکی، طبقه دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی و مهندس کازرونی اشاره کنیم.

  موزه بزرگ خراسان

  نمای موزه

  ساختمان سفید رنگ موزه نمادی از عمارت خورشید در کلات نادری است که نمای بیرونی آن تلفیقی از طراحی سنتی و ایرانی_ اسلامی می باشد.

  ساختمان موزه بزرگ خراسان در نیمه دوم سال ۸۲ شروع شد و در سال ۹۳ به پایان رسید.

  حال اگر بخواهیم به بخش های مختلف موزه سری بزنیم باید بگویم که موزه دارای بخش‌هایی چون قرآن، فرش، منسوجات. سفال و شیشه، نگارگری و کتابت، فلز و چوب و بخش های تاریخی و پیشا تاریخی است.

  موزه بزرگ خراسان

   

  بخش های مختلف موزه

  سالن اول موزه دارای فضایی ۲۷۰۰ متر مربع می باشد که هسته اصلی موزه بزرگ خراسان نیز به حساب می آید.

  بخش دوم نیز متعلق به حفاظت و مرمت آثار تاریخی و باستانی است که به نام دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی نامگذاری شده است.

  بخش سوم نیز سالن اجتماعات موزه است که به نام دکتر محمد امیر میرفندرسکی نامگذاری گردیده.

  و اما بخش چهارم موزه متعلق به کتابخانه تخصصی مرحوم سراج الدین کازرونی است. که دارای بیش از پنج هزار کتاب، سند و عکس تخصصی می باشد.

  آثار باستانی موزه بزرگ خراسان در قسمت پیش از تاریخ شامل، شمشیر، ظروف سفالی، سرنیزه و ابزار آلات جنگی است. که متعلق به هزاره 6 قبل میلاد تا هزاره اول قبل از میلاد می باشد.

  آثار دیگر بخش های مختلف موزه شامل آثار هخامنشی، اشکانی، سلوکی و ساسانی است و در بخش پس از اسلام نیز می توانیم به آثار دوران سلجوقی، خوارزمشاهی، افشار، صفویه و سده های مختلف اشاره کنیم.

  به خاطر داشته باشید با سفر به مشهد، بازدید از موزه بزرگ خراسان را در برنامه خود قرار دهید که به طور حتم خالی از لطف نیست.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  موزه بزرگ خراسان

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات