• موزه آذربایجان در تبریز

   

   

  در این مقاله همراه شما هستیم با یکی از قدیمی ترین و دیدنی ترین موزه های شهر تبریز، موزه آذربایجان.

  همانطور که می دانید تبریز مملو از بناهای تاریخی و آثار باستانی است که در مقاله های قبلی به برخی از آن ها اشاره کردیم، در این قسمت نیز همراه شما هستیم با بررسی موزه آذربایجان که دومین موزه باستان شناسی کشور به شمار می رود.

  موزه آذربایجان در تبریز

  سبک معماری موزه

  موزه آذربایجان دارای مساحتی  ۲۴۰۰ متر مربع می باشد. که دارای ساختمانی سه طبقه با قسمت های مختلف و چندین اتاق اداری، کتابخانه و البته سالن نمایش می باشد. نقشه موزه آذربایجان توسط معمار و باستان شناس فرانسوی آندره گدار نیز طراحی شده است.

  در ساخت موزه آذربایجان از سبک معماری محلی آذربایجان الهام گرفته شده است.

  تاریخچه موزه آذربایجان

  تاریخچه وجود موزه به سال‌های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ هجری شمسی باز می گردد. تلاش های بسیاری از سوی فرهنگ دوستان برای راه اندازی موزه هایی جامع و کامل در تبریز صورت گرفت که منتهی به تاسیس موزه آذربایجان در سال ۱۳۳۷ گردید.

  موزه دارای آثار تاریخی و هنری بسیاری می باشد که متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلام است. این آثار تاریخی چیزی در حدود ۱۲ هزار قطعه اشیا عتیقه و هنری می باشد.

  همچنین مجسمه الهه زن نیز که در رستم آباد گیلان یافت شده است. در موزه آذربایجان در معرض دید عموم قرار دارد. از دیگر آثار این طبقه می توانیم به سنگ های معدنی سرپانتین که، در جیرفت کرمان یافت شده‌اند نیز اشاره نماییم.

  موزه آذربایجان در تبریز

  بخش های مختلف موزه

  یکی از آثار طبقه همکف متعلق به ویترین اجساد مرد و زن که متعلق به هزاره اول پیش از میلاد است این اجساد در محوطه مسجد کبود نیز  کشف شده‌اند.

  بعد از دیدن اجساد مرد و زن، در ضلع شمالی سالن می توانید نوشته نفیس کلمه بسم الله را مشاهده نمایید که یکی از کمیاب ترین آثار هنری به حساب می آید. این سنگ نوشته شامل ۵ قسمت می باشد که یکی از برجسته ترین هنرمندان ایرانی سطح این سنگ راه جاری کرده است.

  سری میزنیم به طبقه اول موزه آذربایجان، در این طبقه اشیائی از تمدن نیشابور متعلق به قرن چهارم هجری را مشاهده می‌کنید. که ویژگی های بارزی چون استفاده از لعاب سفید همراه با نقش و نگار اسلامی و خطی کوفی دارند.

  از آثار جذاب طبقه اول باید به قفل رمزی متعلق به اواخر قرن ششم هجری و ظرف سفالی دوره ایلخانی اشاره کنیم.

   

  موزه آذربایجان

   

  آدرس موزه

  شما عزیزان می توانید برای بازدید از موزه به خیابان امام در جوار مسجد کبود مراجعه نمایید و از موزه آذربایجان تبریز دیدن فرمایید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات