• مقبره پیر پالاندوز مشهد

   

  در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم سری بزنیم به یکی از تاریخی ترین جاذبه های دیدنی نزدیک حرم امام رضا. همانطور که می دانید مشهد دارای جاذبه های تاریخی بسیاری است. که ما در مقالات قبلی به چندین جاذبه های گردشگری مشهد پرداختیم. در این بخش از مقاله آلوین نیز می خواهیم شما را با مقبره پیر پالاندوز آشنا کنیم.

  آرامگاه پیر پالاندوز متعلق به محمد عارف عباسی از عرفای مشهور قرن دهم هجری است.

  مقبره پیرپالاندوز

   

  محمد عارف عباسی کیست؟

  محمد عارف عباسی هم عصر شیخ بهایی بوده و در روستایی در نزدیکی مشهد به دنیا آمده بود. با توجه به آثار به جای مانده از محمد عارف عباسی می‌توانیم بگوییم وی در خطاطی و کیمیاگری مهارت بسیاری داشته که از آثار به جای مانده از او می توانیم به نگارش هفت سوره از قرآن مجید به خط ثلث اشاره کنیم.

  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.

  طی سال‌های اخیر مقبره پیر پالاندوز توسط آستان قدس رضوی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسید.

  مقبره پیرپالاندوز

   

  معماری مقبره پیر پالاندوز

  این مقبره در سال ۹۸۵ هجری قمری به دستور پسر شاه عباس ساخته شد. مقبره پیر پالاندوز بنایی چهارگوش و دارای گنبدی پیازی شکل است. گنبد نیز دارای تزیینات کاشی کاری بسیار زیبایی است. که چشم هر بازدیدکننده را از دور مجذوب خود می نماید.

  از دیگر ویژگی های به خصوص این مقبره می توانیم به تزیینات نقاشی، کاشی کاری، حوض مرمرین و دیگر تزیینات بنا اشاره کنیم.

  همانطور که گفتیم گنبد پیازی شکل بنا دارای تزئینات کاشی کاری بوده. که در زیر گنبد نیز تزیینات ترنجی شکل بسیار زیبایی را با نقوش گیاهی شکل می توانید مشاهده کنید.

  البته باید بگویم که قسمت های دیگر مقبره پیر پالاندوز نیز طی سال های بعد به بنا اضافه گردید. با توجه به تزیینات، کاشی کاری ها و اطلاعات به دست آمده باید بگوییم که مقبره پیر پالاندوز متعلق به دوره صفوی است.

  آدرس مقبره پیر پالاندوز

  این مقبره در خیابان نواب صفوی در ضلع شرقی حرم قرار دارد. برای دسترسی راحت تر به حرم و دیدن این آثار تاریخی می توانید به سایت آلوین24 مراجعه و تمامی هتل های نزدیک حرم را مشاهده  کنید.

  مقبره پیر پالاندوز

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات