• مسجد گوهرشاد

  .

  همانطور که می دانید مشهد از مهم ترین شهرهای زیارتی ایران است که سالانه مسافران بسیاری از داخل و خارج کشور روانه این شهر می شوند.
  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.
  با توجه به اهمیت شهر مشهد، از این رو جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری در مشهد وجود دارد که مسافران و زائران می توانند در مدت اقامت خود در این شهر از آن ها دیدن فرمایند.
  در این قسمت از مقاله آلوین ما می خواهیم به مهم ترین جاذبه تاریخی مشهد، مسجد گوهرشاد سری بزنیم .

  مسجد تاریخی گوهرشاد

  تاریخچه

  مسجد گوهرشاد از قدیمی ترین بنا های به جای مانده از دوران تیموری است. که بزرگ ترین مسجد مشهد است و در جنوب حرم امام رضا قرار دارد. این مسجد چهار ایوانی دارای معماری فوق العاده ای است که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.
  گوهرشاد از معروف ترین بانوان تیموری بود که امیر وقت توجه ویژه ای به وی داشت و از بانو گوهرشاد در امور مملکتی مشورت می گرفت. از این رو دو بنا با نام گوهرشاد برای وی ساخت و نام بانو را بر روی بناها گذاشت.

   

  قدمت مسجد تاریخی گوهرشاد

  مسجد گوهرشاد به دستور بانو گوهرشاد و توسط معمار به نام عصر تیموری، قوام الدین بن زین الدین شیرازی ساخته شد. این مسجد به سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است.
  قدمت مسجد تاریخی گوهرشاد چیزی در حدود 600 سال است.
  این مسجد دارای یک صحن بسیار بزرگ، چهار ایوان، هفت شبستان، دو گلدسته و یک گنبد زیبای فیروزه ای است. تمامی شبستان های این مسجد به صورت قرینه در اطراف ایوان قرار گرفته اند.

   

  مسجد تاریخی گوهرشاد

  هفت شبستان مسجد

  هفت شبستان مسجد گوهرشاد عبارتند از:
  شبستان گرم – شبستان تبریزی – شبستان نهاوندی – شبستان سبزواری – شبستان میلانی – شبستان نجف آبادی – شبستان آفتاب یا علوی .
  در چهار طرف مسجد نیز همچون شبستان ها، ایوان ها نیز به صورت قرینه قرار دارند. که بزرگ ترین ایوان با نام ایوان مقصوره شناخته می شود. ارتفاع ایوان مقصوره 35 متر است. اطراف محراب این ایوان آیت الکرسی کتابت شده است.

   

  آدرس

  شما عزیزان می توانید در هنگام زیارت از حرم امام رضا نیز از مسجد گوهرشاد در کنار حرم دیدن فرمایید.
  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین ۲۴ در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.

   

  جهت رزرو خدمات گردشگری به صفحه تفریحات و جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید

   

  مقاصد سفر در تابستان

    مگه میشه تابستان از راه برسه و سفر نرفت؟ تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر و گردشگری است. اما در این فصل گرم بیشتر افراد دوست دارند که مقصدی خنک را برای سفر انتخاب کنند و برخی دیگر می خواهند به شهرهای ساحلی برای آفتاب گرفتن و شنا کردن سفر کنند. در ادامه […]

  تور کاپادوکیا

    حتما بارها عکس یا فیلم های بالون های رنگی که در آسمان ترکیه در حال پرواز هستند را دیده اید یا شاید نام کاپادوکیا را شنیده باشید. این منطقه زیبا در ناحیه‌ی آناتولی مرکزی در کشور ترکیه قرار دارد. که یک منطقه ی تاریخی و بسیار زیباست اما باید این نکته را بدانید که […]

  تور آلاچاتی

  اگر می خواهید که برای مدتی از هیاهوی شهر دور شوید و با قدم زدن روی شن های زیبا ساحلی حس تازگی و طراوت داشته باشید آلاچاتی مقصد مناسب برای شماست. آلاچاتی ترکیه به خانه های رنگی، خیابان های سنگ فرش و شب های زنده معروف است و هر گردشگری را مجذوب خود می کند […]

  ویزای تایلند

    تایلند یک کشور آسیایی که در جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد و مرکز آن بانکوک است.  این کشور به دلیل تفریحات متنوع و طبیعت زیبایی که دارد به «سرزمین لبخندها» معروف است این کشور به یکی از بهترین و خاص ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شده است. تایلند دارای فرهنگ غنی و متنوعی […]

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات