مسجد گوهرشاد

.

همانطور که می دانید مشهد از مهم ترین شهرهای زیارتی ایران است که سالانه مسافران بسیاری از داخل و خارج کشور روانه این شهر می شوند.
به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.
با توجه به اهمیت شهر مشهد، از این رو جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری در مشهد وجود دارد که مسافران و زائران می توانند در مدت اقامت خود در این شهر از آن ها دیدن فرمایند.
در این قسمت از مقاله آلوین ما می خواهیم به مهم ترین جاذبه تاریخی مشهد، مسجد گوهرشاد سری بزنیم .

مسجد تاریخی گوهرشاد

تاریخچه

مسجد گوهرشاد از قدیمی ترین بنا های به جای مانده از دوران تیموری است. که بزرگ ترین مسجد مشهد است و در جنوب حرم امام رضا قرار دارد. این مسجد چهار ایوانی دارای معماری فوق العاده ای است که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.
گوهرشاد از معروف ترین بانوان تیموری بود که امیر وقت توجه ویژه ای به وی داشت و از بانو گوهرشاد در امور مملکتی مشورت می گرفت. از این رو دو بنا با نام گوهرشاد برای وی ساخت و نام بانو را بر روی بناها گذاشت.

 

قدمت مسجد تاریخی گوهرشاد

مسجد گوهرشاد به دستور بانو گوهرشاد و توسط معمار به نام عصر تیموری، قوام الدین بن زین الدین شیرازی ساخته شد. این مسجد به سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است.
قدمت مسجد تاریخی گوهرشاد چیزی در حدود 600 سال است.
این مسجد دارای یک صحن بسیار بزرگ، چهار ایوان، هفت شبستان، دو گلدسته و یک گنبد زیبای فیروزه ای است. تمامی شبستان های این مسجد به صورت قرینه در اطراف ایوان قرار گرفته اند.

 

مسجد تاریخی گوهرشاد

هفت شبستان مسجد

هفت شبستان مسجد گوهرشاد عبارتند از:
شبستان گرم – شبستان تبریزی – شبستان نهاوندی – شبستان سبزواری – شبستان میلانی – شبستان نجف آبادی – شبستان آفتاب یا علوی .
در چهار طرف مسجد نیز همچون شبستان ها، ایوان ها نیز به صورت قرینه قرار دارند. که بزرگ ترین ایوان با نام ایوان مقصوره شناخته می شود. ارتفاع ایوان مقصوره 35 متر است. اطراف محراب این ایوان آیت الکرسی کتابت شده است.

 

آدرس

شما عزیزان می توانید در هنگام زیارت از حرم امام رضا نیز از مسجد گوهرشاد در کنار حرم دیدن فرمایید.
به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین ۲۴ در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.

 

جهت رزرو خدمات گردشگری به صفحه تفریحات و جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید

 

تالاب قوری گل

  در این بخش از مقاله همراه شما هستیم با یکی از جاذبه های شهر زیبای تبریز، به خاطر داشته باشید برای رزرو تور تبریز و رزرو بلیط هواپیما شما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید. تاریخچه […]

خانه علی مسیو

    در این بخش از مقاله آژانس مسافرتی آلوین همراه شما هستیم با یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز. خانه علی مسیو بنایی متعلق به دوران قاجار است که در مجاورت خانه تاریخی ختایی قرار دارد. به خاطر داشته باشید که شما عزیزان می توانید برای رزرو تور تبریز و بلیط هواپیما از […]

خانه ختایی تبریز

    همانطور که می دانید تبریز شهری با پیشینه تاریخی است که دارای خانه های مهمی از جمله خانه ختایی می باشد. شما عزیزان می توانید برای سفر به شهر زیبای تبریز از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید. […]

موزه قاجار در تبریز

  همراه شما هستیم با یکی دیگر از جاذبه های شهر زیبای تبریز، موزه قاجار. همانطور که می دانید تبریز یکی از تاریخی ترین و پرجاذبه ترین شهرهای ایران عزیزمان است. که این آثار باستانی متعدد در تبریز نشانگر فرهنگ و تمدن غنی و تاریخ طولانی مدت این شهر از سرزمینمان است. تاریخچه موزه قاجار […]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها