• مسجد کبود تبریز

   

  مسجد کبود تبریز یکی از برجسته ترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران قراقویونلوها می باشد. این مسجد تنها اثر تاریخی به جای مانده از قرن نهم هجری است. خوب است بدانید که از مسجد کبود تبریز به دلیل کاشی کاری های فیروزه ای رنگ زیبا به عنوان نگین فیروزه جهان اسلام نیز یاد می شود.

  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای بازدید از شهر زیبای تبریز از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید.

  مسجد کبود تبریز

  تاریخچه مسجد کبود

  مسجد کبود تبریز به دستور سلطان جهانشاه ساخته شد. که با دقت در جزئیات، کاشی کاری ها و نگاره ها می توانید بخشی از هویت، تاریخ و تمدن اسلام را در تبریز مشاهده نمایید. به گفته مورخان مسجد کبود قدمتی ۶۰۰ ساله دارد.

  بخش های مختلف مسجد کبود تبریز

  وقتی که وارد مسجد می شوید سردری بلند و زیبا به همراه کاشی های لاجوردی، آبی پررنگ با نقش و نگار به همراه کتیبه ای با نام نعمت الله بن محمد علی نواب خطاطی و حکاکی شده را مشاهده می کنید.

  رواق جنوبی مسجد دارای ۹ گنبد بوده که گنبد اصلی بر روی صحن اصلی قرار داشته است. دیگر گنبد ها روی صحن های کوچکتر و در قسمت جنوبی و شبستان شرقی و غربی وجود داشته اند.

  مسجد کبود تبریز

  معماری مسجد

  شبستان و محراب مسجد همچنین با سنگ های فیروزه‌ای تزیین شده است.

  می توان گفت عمده مصالح استفاده شده در ساخت مسجد کبود از آجر و مرمر است. که تزئینات بسیاری از بنا به دلیل زلزله و نگهداری نامناسب تخریب شده و بسیاری از کاشی کاری ها از بین رفته است.

  سقف مسجد نیز با پیروی از سبک آذری به واسطه آجر ساخته شده است. که در قسمت مهراب، کاشی کاری هایی با آیاتی از قرآن تزیین شده را مشاهده می کنید.

  اطراف مسجد کبود نیز پوشیده از کتیبه هایی است که روی آن سوره فتح نوشته شده است همچنین شرح پیروزی های قراقویونلوها بر روی این کتیبه ها ثبت شده است.

  مسجد کبود

  آدرس مسجد کبود تبریز

  شما همراهان می توانید برای بازدید از مسجد کبود تبریز به خیابان امام خمینی بروید. در نزدیکی میدان ساعت از مسجد زیبای کبود دیدن فرمایید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات