مسجد نصیرالملک شیراز

شیراز از شهرهای تاریخی است که از دیرباز تاکنون بر سر زبان ها بوده است. مسجد نصیرالملک موضوع بحث این قسمت از مقاله آلوین است که در ادامه به طور کامل به این شاهکار معماری اسلامی خواهیم پرداخت.

شما همراهان گرامی نیز می توانید برای رزرو تور شیراز و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در شهر تاریخی شیراز را تجربه نمایید.

مسجد نصیرالملک

تاریخچه مسجد نصیرالملک

در طول تاریخ، مساجد از مهم ترین نمادهای تاریخ و تمدن اسلامی در کشور عزیزمان ایران بوده اند. که مسجد نصیرالملک نیز یکی از شاخص ترین و مهم ترین نمونه های بارز این تمدن به حساب می آید.

همانطور که گفتیم این مسجد از شاهکارهای معماری است. گردشگران می توانند با رزرو تور شیراز و سفر به این شهر تاریخی از مسجد فوق العاده زیبای نصیرالملک دیدن فرمایند.

در سال 1293 حاکم وقت شیراز فردی به نام میرزا حسن علی خان بود که به نصیرالملک نیز شهرت داشت.

وی در طول مدت حاکمیتش در شهر شیراز قصد داشت تا بنایی باشکوه و ماندگار از خود به جای گذارد تا نامش برای همیشه در تاریخ ثبت شود. از این رو دستور به ساخت مسجدی باشکوه را صادر کرد و به کمک دو معمار سرشناس دوران به نام های میرزا رضا کاشی گر و حاج محمد حسن کار ساخت مسجد آغاز شد.

معماری مسجد نصیرالملک

جالب است بدانید که شیشه های رنگی مسجد نیز که از مهم ترین شاخصه های این مسجد به شمار می آیند به دست حاج میرزا آیت به مسجد اضافه شدند و این انتخاب باعث شد این مسجد تبدیل به یکی از خاص ترین شاهکاری معماری تبدیل شود.

خوب است بدانید که مسجد نصیر الملک از لحاظ معماری دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است. که ایوان شمالی از طراحی خاص تر و زیباتری برخوردار است

در ایوان شمالی دو شبستان در شرق و غرب قرار دارد

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی

از شاخصه های معماری مسجد نصیر الملک به طور حتم باید به کاشی کاری و مقرنس های فوق العاده زیبای بنای اصلی اشاره کنیم که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

بسیاری از بازدید کنندگان با مشاهده مسجد، ساعت ها به زیبایی و تریینات مسجد خیره می شوند و اولین فکری به ذهن آن ها خطور می کند، زیبایی هنر دست هنرمندان ایران عزیزمان است. که چگونه با هنر خود در تاریخ کشورمان ماندگار شدند.

در تزیینات مسجد عموما از رنگ های آبی، صورتی، زرد و سبز استفاده شده است.

البته رنگ غالب این تزیینات در کاشی کاری و شیشه های رنگی، صورتی است که از این رو به آن مسجد صورتی نیز گفته می شود.

بخش های مختلف مسجد

از زیباترین بخش های مسجد باید به شبستان غربی و حیاط اشاره کنیم که همچنان دارای خاص ترین و چشمگیرترین کاشی کاری ها هستند.

در طاق نمای حیاط بازدیدکنندگان می توانند تزیینات مقرنس و کاشی کاری را مشاهده نمایند که هوش از سر می برد.

با ورود به شبستان غربی مسجد اولین چیزی که چشم شما را مجذوب خود می کند. بازی زیبای نور در پنجره های رنگارنگ مسجد است.

این شبستان از معروف ترین شبتان ها است که به نام مسجد نصیرالملک ثبت شده است.

مسجد نصیرالملک

 

آدرس

در آخر به خاطر داشته باشید. برای بازدید از مسجد نصیرالملک به جنوب خیابان لطفعلی خان زند رفته و از مسجد زیبای نصیرالملک دیدن فرمایید.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها