• مسجد جامع عتیق شیراز

   

  از معروف ترین بناهای تاریخی شهر شیراز باید به مساجد اشاره کنیم. که در شیراز تعدد بسیار دارند و هرکدام نیز دارای داستان و سرگذشتی مختص به خود هستند. مسجد جامع عتیق موضوع این بخش از مقاله آلوین است که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

  در این بخش از مقاله آلوین 24 قصد داریم شما همراهان گرامی را با یکی از معروف ترین مساجد شهر زیبای شیراز آشنا کینم تا شما عزیزان بتوانید در سفر خود به شیراز از این جاذبه تاریخی دیدن فرمایید.

  پیش از هر چیز به خاطر داشته باشید برای رزرو تور شیراز و بلیط هواپیما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در شهر شیراز را تجربه نمایید.

  مسجد جامع عتیق

  تاریخچه مسجد جامع عتیق

  مسجد جامع عتیق یا مسجد آدینه، متعلق به دوران صفاریان است. که با توجه به بررسی های فراوان می توان گفت این مسجد بر روی بازمانده های عبادتگاهی قدیمی بنا شده است.

  از مهمترین بخش های مسجد جامع عتیق باید به دارالمصحف اشاره کنیم.

  بنای دارالمصحف توسط شاه اسحاق اینجو در قرن هشتم در حیاط مسجد ساخته شد. این بنا در حقیقت بعنوان محلی برای نگهداری و کتابت قرآن مجید مورد استفاده بود که به خدای خانه نیز شهرت داشت.

  با توجه به مستندات تاریخی، در این مکان حافضان قرآن به کتابت و قرآئت قرآن می پرداختند و از قرآن در این مکان حفاظت می شد.

  در حقیقت یکی از حافظان اصلی قرآن در مسجد جامع عتیق، حافظ شیرازی بود که علاوه بر حفاظت، هر جمعه نیز در مشجد به تلاوت قرآن می پرداخت.

  مسجد جامع عتیق

  معماری مسجد

  مسجد جامع عتیق چهار ضلع دارد. در سمت شمال و شمال شرق مسجد درب های ورودی قرار دارند که درب شمالی به درب دوازده امام شهرت دارد.

  در ضلع غربی مسجد می توانید ورودی ای را مشاهده کنید که به شاهچراغ متصل می شود.

  ضلع جنوبی، شبستانی قدیمی که از آجر ساخته شده قرار دارد.

  در شرق مسجد نیز می توانید ضلع شرقی را مشاهده کنید که راه ورودی پشت بام مسجد نیز از همین ضلع است.

  مسجد جامع عتیق

   

  آدرس مسجد جامع عتیق

  با توجه به توضیحاتی که خدمت شما همراهان آلوین ارائه دادیم. برای بازدید می توانید به شرق شاهچراغ بروید و از مسجد دیدن فرمایید.

  همچنین شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس، رزرو تورهای داخلی، تورهای خارجی و رزرو هتل بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات