• مدرسه جلالیه

   

  همانطور که می دانید شهر اصفهان در ادوار مختلف بخصوص عصر صفوی پایتخت ایران بود و از این رو بناهای ارزشمند بسیاری در این شهر ساخته شده است که شما عزیزان می توانید با رزرو تور اصفهان و بلیط هواپیما از این جاذبه های تاریخی و گردشگری دیدن فرمایید.
  یکی از مهم ترین بنا های ساخته شده در دوران صفوی، مدارس بود. که در حال حاضر چندین مدرسه از آن دوران باقی مانده و مورد بازسازی قرار گرفته است.
  در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم سری بزنیم به یکی از مهم ترین مدارس اصفهان، مدرسه جلالیه:
  مدرسه جلالیه در اواخر دوره صفوی به دستور جلال الدین محمد حکیم ساخته شد، وی طبیب شخصی شاه سلطان حسین بود که این مدرسه را برای آموزش طلاب دینی نیز بنا کرده بود.

  مدرسه جلالیه

  تاریخ ساخت مدرسه جلالیه

  البته خوب است بدانید که مدرسه جلالیه در حال حاضر نیز همان رویکرد سابق را دارد. و در حقیقت محل استقرار طلاب حوزه علمیه اصفهان است.
  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای بازدید از این مدرسه و دیگر جاذبه های شهر اصفهان از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری فراموش نشدنی در اصفهان را تجربه نمایید.
  با توجه به کتیبه ای که بر سردر مدرسه جلالیه قرار دارد، می توانیم تاریخ ساخت این مدرسه را سال 1114 ه.ق تعیین کنیم. البته ساخت آن نیز یک سال زمان برده است.
  در عصر صفوی، مدارس به هدف دعوت کردن افراد به مذهب شیعه جعفری ساخته می شد.

  از این رو نهضتی با حمایت فکری، علمی، مالی و سیاسی در دوران صفوی شکل گرفت که دست رنج تلاش آنان، 80 مدرسه بزرگ و کوچک بود.

  مدرسه جلالیه

  معماری مدرسه جلالیه

  مدرسه جلالیه از لحاظ معماری دارای دو ایوان در شمال و جنوب است. در این مدرسه حجره هایی برای اقامت طلاب در مدرسه تعبیه شده است.

  همچنین کتیبه های خوشنویسی شده ای به خط ثلث و کوفی در مدرسه به چشم می خورد. تزئیناتی چون مقرنس، کاشی کاری و گچ بری را نیز می توانید در معماری مدرسه مشاهده نمایید.
  بانی مدرسه، حکیم جلال الدین محمد نیز در ایوان شمالی مدرسه جلالیه دفن شده است. مدرسه جلالیه در سال 1375 نیز به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  شما همراهان آلوین نیز می توانید برای بازدید از مدرسه جلالیه اصفهان به محله احمدآباد رفته، و در روبروی خیابان گلزار از این مدرسه دیدن فرمایید.

  جهت رزرو خدمات گردشگری به صفحه تفریحات و جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید

  مقاصد سفر در تابستان

    مگه میشه تابستان از راه برسه و سفر نرفت؟ تابستان یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر و گردشگری است. اما در این فصل گرم بیشتر افراد دوست دارند که مقصدی خنک را برای سفر انتخاب کنند و برخی دیگر می خواهند به شهرهای ساحلی برای آفتاب گرفتن و شنا کردن سفر کنند. در ادامه […]

  تور کاپادوکیا

    حتما بارها عکس یا فیلم های بالون های رنگی که در آسمان ترکیه در حال پرواز هستند را دیده اید یا شاید نام کاپادوکیا را شنیده باشید. این منطقه زیبا در ناحیه‌ی آناتولی مرکزی در کشور ترکیه قرار دارد. که یک منطقه ی تاریخی و بسیار زیباست اما باید این نکته را بدانید که […]

  تور آلاچاتی

  اگر می خواهید که برای مدتی از هیاهوی شهر دور شوید و با قدم زدن روی شن های زیبا ساحلی حس تازگی و طراوت داشته باشید آلاچاتی مقصد مناسب برای شماست. آلاچاتی ترکیه به خانه های رنگی، خیابان های سنگ فرش و شب های زنده معروف است و هر گردشگری را مجذوب خود می کند […]

  ویزای تایلند

    تایلند یک کشور آسیایی که در جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد و مرکز آن بانکوک است.  این کشور به دلیل تفریحات متنوع و طبیعت زیبایی که دارد به «سرزمین لبخندها» معروف است این کشور به یکی از بهترین و خاص ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل شده است. تایلند دارای فرهنگ غنی و متنوعی […]

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات