مدرسه جلالیه

 

همانطور که می دانید شهر اصفهان در ادوار مختلف بخصوص عصر صفوی پایتخت ایران بود و از این رو بناهای ارزشمند بسیاری در این شهر ساخته شده است که شما عزیزان می توانید با رزرو تور اصفهان و بلیط هواپیما از این جاذبه های تاریخی و گردشگری دیدن فرمایید.
یکی از مهم ترین بنا های ساخته شده در دوران صفوی، مدارس بود. که در حال حاضر چندین مدرسه از آن دوران باقی مانده و مورد بازسازی قرار گرفته است.
در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم سری بزنیم به یکی از مهم ترین مدارس اصفهان، مدرسه جلالیه:
مدرسه جلالیه در اواخر دوره صفوی به دستور جلال الدین محمد حکیم ساخته شد، وی طبیب شخصی شاه سلطان حسین بود که این مدرسه را برای آموزش طلاب دینی نیز بنا کرده بود.

مدرسه جلالیه

تاریخ ساخت مدرسه جلالیه

البته خوب است بدانید که مدرسه جلالیه در حال حاضر نیز همان رویکرد سابق را دارد. و در حقیقت محل استقرار طلاب حوزه علمیه اصفهان است.
به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای بازدید از این مدرسه و دیگر جاذبه های شهر اصفهان از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری فراموش نشدنی در اصفهان را تجربه نمایید.
با توجه به کتیبه ای که بر سردر مدرسه جلالیه قرار دارد، می توانیم تاریخ ساخت این مدرسه را سال 1114 ه.ق تعیین کنیم. البته ساخت آن نیز یک سال زمان برده است.
در عصر صفوی، مدارس به هدف دعوت کردن افراد به مذهب شیعه جعفری ساخته می شد.

از این رو نهضتی با حمایت فکری، علمی، مالی و سیاسی در دوران صفوی شکل گرفت که دست رنج تلاش آنان، 80 مدرسه بزرگ و کوچک بود.

مدرسه جلالیه

معماری مدرسه جلالیه

مدرسه جلالیه از لحاظ معماری دارای دو ایوان در شمال و جنوب است. در این مدرسه حجره هایی برای اقامت طلاب در مدرسه تعبیه شده است.

همچنین کتیبه های خوشنویسی شده ای به خط ثلث و کوفی در مدرسه به چشم می خورد. تزئیناتی چون مقرنس، کاشی کاری و گچ بری را نیز می توانید در معماری مدرسه مشاهده نمایید.
بانی مدرسه، حکیم جلال الدین محمد نیز در ایوان شمالی مدرسه جلالیه دفن شده است. مدرسه جلالیه در سال 1375 نیز به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شما همراهان آلوین نیز می توانید برای بازدید از مدرسه جلالیه اصفهان به محله احمدآباد رفته، و در روبروی خیابان گلزار از این مدرسه دیدن فرمایید.

جهت رزرو خدمات گردشگری به صفحه تفریحات و جاذبه های گردشگری مراجعه نمایید

بهترین هتل های چابهار

  چابهار جنوبی ترین بندر استان سیستان و بلوچستان است. که در جنوب شرق ایران قرار دارد و خوب است بدانید که چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است. در این مقاله می خواهیم لیستی از بهترین هتل های چابهار را در اختیار شما قرار بدهیم تا بتوانید برای رزرو تور و بلیط هواپیما به راحتی […]

تالاب قوری گل

  در این بخش از مقاله همراه شما هستیم با یکی از جاذبه های شهر زیبای تبریز، به خاطر داشته باشید برای رزرو تور تبریز و رزرو بلیط هواپیما شما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید. تاریخچه […]

خانه علی مسیو

    در این بخش از مقاله آژانس مسافرتی آلوین همراه شما هستیم با یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز. خانه علی مسیو بنایی متعلق به دوران قاجار است که در مجاورت خانه تاریخی ختایی قرار دارد. به خاطر داشته باشید که شما عزیزان می توانید برای رزرو تور تبریز و بلیط هواپیما از […]

خانه ختایی تبریز

    همانطور که می دانید تبریز شهری با پیشینه تاریخی است که دارای خانه های مهمی از جمله خانه ختایی می باشد. شما عزیزان می توانید برای سفر به شهر زیبای تبریز از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید. […]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها