• عمارت عالی قاپو

   

  رفتن به میدان نقش جهان اصفهان مانند این است که در تاریخ گذشتگانمان سفر کنیم. در این میدان عمارت های تاریخی زیبایی وجود دارد، که هر بیننده ای را مجذوب خود می کنند. یکی از جاذبه های دیدنی این میدان عمارت عالی قاپو است که یکی از شاهکارهای معماری دوره صفویه است.

  در این مقاله می خواهیم به معرفی کاخ عالی قاپوی یکی از جاهای دیدنی اصفهان و بخش ‌های مختلف آن بپردازیم. برای آشنایی با این عمارت زیبا تا پایان مقاله همراه ما باشید.

  عالی قاپو

  تاریخچه عمارت

  این عمارت بین سال های ۹۷۳ تا ۹۷۷ وقتی پایتخت از قزوین به اصفهان منتقل شد. شاه عباس اول دستور داد که این عمارت ساخته شود.

  در گذشته عمارت عالی قاپو با نام‌ های «دولتخانه مبارکه نقش جهان» و «قصر دولتخانه» نیز شناخته می شد.

  این کاخ تاریخی در واقع مکان اقامت شاه عباس صفوی بود که برای دعوت از مهمانان مهم و عالی رتبه از آن استفاده می کرد.

  عالی قاپو

  معماری

  عمارت عالی قاپو نمونه ای از معماری دوره صفویه است.  معماری منحصر به فرد این عمارت به این شکل است که از پشت، روبه‌رو و دو طرف کاخ، تعداد طبقات متفاوت به نظر می‌رسد.

  در دوران های گوناگون بخش های مختلفی به این عمارت اضافه شد. کاخ عالی قاپو ۱۸۰۰ متر مربع مساحت، ۶ طبقه و 48 متر ارتفاع دارد.

  ایوان بزرگ عالی قاپو با ۱۸ ستون چوبی در طبقه سوم و در ارتفاع ۲۸ متری قرار دارد که در میان ستون‌های آن حوضی مسى وجود داشت.

  گچبری های زیبا و خاص اتاق صوت یا اتاق موسیقی در عالی قاپو توسط رضا عباسی، هنرمند مشهور دوره صفوی صورت گرفته است.

  عالی قاپو

  جاهای دیدنی اطراف عمارت عالی قاپو

  • بازار قیصریه
  • مسجد شیخ لطف الله
  • مسجد امام اصفهان

  این بناها همگی در میدان نقش جهان قرار دارند که می توانید از همه آن ها دیدن فرمایید.

  آدرس

  این عمارت در بخش غربی میدان نقش جهان اصفهان، مقابل مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است.

  اگر به دیدن آثار هنری و تاریخی علاقه مند هستید. حتما بازدید از عمارت عالی قاپو را در برنامه سفر خود قرار دهید. و از تماشای این کاخ زیبا و هنر به کار رفته در آن لذت ببرید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات