• روستای لیقوان تبریز

   

  در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم شما را با یکی از جذاب ترین روستاهای آذربایجان آشنا کنیم، روستای لیقوان تبریز.

  اولین چیزی که با شنیدن نام لیقوان به ذهنتان خطور می کند به طور حتم پنیر خوشمزه لیقوان است. که در این بخش به طور کامل به روستای لیقوان تبریز که اولین و بهترین تولید کننده این پنیر خوشمزه است خواهیم پرداخت.

  در ۳۶ کیلومتری شرق تبریز، در دامنه کوه سهند روستایی باصفا و سرسبز را مشاهده خواهید کرد. که به گفته پژوهشگران یکی از زیباترین و پرجمعیت ترین روستاهای آذربایجان شرقی به حساب می آید.

  روستای لیقوان تبریز

   دلیل نامگذاری روستای لیقوان

  اگر بخواهیم به فلسفه نامگذاری روستای لیقوان بپردازیم خوب است بدانید که در زبان محلی لیوان به معنای آب های گرمی است. که از دامنه کوه سهند و آتشفشان جاری می شود. حال با توجه به شواهد می توان گفت سکونت در روستای لیقوان قدمتی دیرینه دارد، زیرا که روستای لیقوان از آب و هوایی کوهستانی و خنک برخوردار است و زمین های کشاورزی در این منطقه اهمیت بسیاری دارند. همچنین دارای چشمه های آب گرم معروفی چون چشمه آب گرم حاج سالار می باشد. از این رو لقب دره بهشت را به روستای زیبای لیقوان نیز می دهند.

   تاریخچه روستای لیقوان

  همانطور که گفتیم با توجه به وقایع تاریخی و سیاسی، روستای لیقوان روستایی تاریخی بوده و از مهم ترین وقایعی که در این روستا اتفاق افتاده قتل حاج احتشام لیقوانی بوده است.

  از این رو یکی از از جاذبه های روستای لیقوان، خانه تاریخی لیقوان است. که متعلق به احتشام ارباب این روستا بود و قدمت این عمارت به دوران قاجار و پهلوی باز می گردد.

  همچنین جالب است بدانید که در سال ۱۳۸۲ خانه اربابی احتشام یا داش عمارت به ثبت ملی رسید است. هم اکنون شما عزیزان میتوانید با رزرو تور تبریز و بلیط هواپیما از آژانس مسافرتی آلوین به تبریز سفر کنید و از این روستای تاریخی و زیبا دیدن فرمایید، همچنین به خاطر داشته باشید پنیر لیقوان اصل تبریز را نیز بچشید.

  با گذر از تاریخچه روستای لیقوان می خواهیم کمی به معماری خانه های این روستا بپردازیم.

  معماری اکثر خانه های روستای لیقوان معماری پلکانی است، زیرا که زمین های کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

  تاریخچه پنیر لیقوان

  مردمان روستای لیقوان مردمانی کشاورز و دامدار هستند که در عرصه تولیدات لبنی به ویژه پنیر جایگاه ویژه ای دارند و لقب پایتخت پنیر ایران را از آن خود کرده اند.

  تاریخچه پنیر لیقوان نیز به دوران قاجار باز می گردد.

  یکی از مهم ترین دلایل خوشمزه بودن این پنیر، چرای دام ها در طبیعت بی نظیر در منطقه لیقوان است. زیرا که تغذیه دام ها از گیاهانی چون پونه، بابونه و قارچ صورت میس گیرد که در طعم این پنیر بسیار موثر است.

  دومین عاملی که باعث خوشمزه بودن این پنیر می شود، نحوه نگهداری و شیردوشی شیر تا به عمل آمدن پنیر است که به شما پیشنهاد می کنیم از چشیدن این پنیر خوشمزه غافل نشوید.

  روستای لیقوان

   آدرس روستا

  برای بازدید از روستا لیقوان، باید جاده‌ی ارتباطی تبریز لیقوان را که از دروازه تهران تبریز شروع می‌شود در پیش بگیرید. در این مسیر بعد از گذر از شهر باسمنج و روستاهای هروی یا هربی و بیروق یا بره به لیقوان خواهید رسید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات