• دروازه قرآن شیراز

   

  شهر شیراز جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی دارد. که بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف دنیا برای بازدید به این شهر زیبا می آیند. شما همراهان گرامی می توانید برای رزرو تور شیراز و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در شهر پرجاذبه شیراز را تجربه نمایید. دروازه قرآن در حقیقت اولین جاذبه تاریخی و دیدنی شهر شیراز است که بازدید کنندگان در ابتدای ورود به این شهر می توانند از آن دیدن کنند. از این رو این جاذبه قدیمی را می توانیم اولین اثر تاریخی شهر شیراز نام گذاری کینم.

  در زمان های قدیم ورودی اکثر شهرها دارای دروازه هایی بود که به نام های مختلف نام گذاری می شد. البته باید بگوییم اکثر این نام گذاری ها با اشاره به نام ورودی همان شهر، سازندگان و یا حکام وقت نام گذاری می شد.

  دروازه قرآن شیراز

  تاریخچه دروازه قرآن

  دروازه قرآن در حقیقت یکی از شش دروازه ورودی شهر شیراز بوده که از نظر شهرت و قدمت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست.

  ساخت دروازه قرآن به دوره دیلمیان باز می گردد. امیر عضدالدوله دیلمی دستور ساخت دروازه را صادر کرد و دستور داد تا قرآنی را برای حفظ و متبرک شدن مسافران در بالای دروازه قرار دهند.

  در دوره ی کریم خان زند، وی دستور بازسازی و مرمت دروازه را صادر کرد. در همین حین نیز اتاقکی را به بالای دروازه اضافه نمود. که در این اتاقک قرآنی کتابت شده و تاریخی نگهداری می شد.

  دروازه ای که از آن صحبت کردیم تا سال 1315 همچنان پابرجا بود تا اینکه در همان سال نیز به دستور شهرداری نادان با دینامیت ویران گشت.

  پس از این اتفاق، شهر شیراز تا سال 1327 بدون دروازه بود تا اینکه به همت بازرگانی معروف به نام اعتماد التجار، دروازه ای پایین تر دروازه قرآن قبلی ساخته شد و بار دیگر شهر شیراز دارای دروازه قرآنی تازه گردید.

  دروازه ای که در حال حاضر گردشگران شهر شیراز می توانند از آن دیدن فرمایند. توسط اعتماد التجار ساخته شد. این دروازه دارای خطاطی هایی از آیات قرآن به خط ثلث و نسخ است. که در دورتادور دروازه قرار دارد.

  در آخر خوب است بدانید بازدیدکنندگان می توانند در سمت چپ دروازه نیز مشرف به دره، از اتاقکی که به دستور خود اعتماد التجار بعنوان آرامگاهش ساخته شد نیز دیدن فرمایند.

  دروازه قرآن شیراز

  قرآن دروازه قرآن شیراز

  در بالای دروازه قرآن دو نسخه قرآن دست‌ نویس به خط ثلث قرار داشت که منسوب به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری بود. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، این دو قرآن خطی به موزه‌ پارس منتقل شدند که همچنان در این موزه نگهداری می‌شوند.

  هتل نزدیک دروازه قرآن شیراز

  • هتل بزرگ شیراز
  • رویال
  • پرسپولیس
  •  اطلس

  برای رزرو هتل در شیراز به سایت آلوین24 مراجعه کنید و با مناسب ترین قیمت هتل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  دروازه قرآن شیراز

  دروازه قرآن کجا قرار دارد؟

  دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد. این دروازه در خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت واقع شده است.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات