• خانه ختایی تبریز

   

   

  همانطور که می دانید تبریز شهری با پیشینه تاریخی است که دارای خانه های مهمی از جمله خانه ختایی می باشد.

  شما عزیزان می توانید برای سفر به شهر زیبای تبریز از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید.

  خانه ختایی تبریز

  تاریخچه خانه ختایی

  خانه ختایی تبریز قدمتی ۱۵۰ ساله دارد. که با توجه به اسناد و مدارک یافت شده در این خانه، ساخت سازه ها به دوران حکومت صفوی و قاجار باز می‌گردد.

  این خانه در حقیقت متعلق به تاجر ثروتمند ختایی بوده که با معماری جذاب خود خودنمایی می کند.

  خانه ختایی مساحتی ۷۰۰ متری دارد. که ایوان خانه دارای المان های معماری سنتی ایرانی می باشد و از زیباییهای اصلی خانه ختایی باید به ستون های ایوان اشاره کنیم.

  یکی دیگر از تزیینات به خصوص خانه ختایی، پنجره های ارسی به سبک تزیینات دوره قاجار است.

  خانه ختایی تبریز

  بخش های مختلف خانه ختایی

  عمارت ختایی شامل زیرزمین و دو طبقه بنا می باشد. در طبقه اول خانه، اتاق نشیمن و تالار خانه قرار دارد. از این رو دو طاقچه به سبک قرینه در اتاق مهمان یا تالار خانه را مشاهده می کنید.

  یکی از مهم ترین بخش های خانه ختایی همچون دیگر خانه های وقت، اندرونی می باشد. که حیاط اندرونی از طریق باغچه ای زیبا به زیرزمین اندرونی متصل شده است. در زیرزمین خانه ختایی آب انبار، اتاقک های انباری، تنور، دهلیز و حوض نیز دیده می شود. که می توان گفت یکی از محبوب‌ترین قسمت های خانه ختایی حاشیه حوض این قسمت از زیر زمین بوده است.

  باید بدانید که در سال ۱۳۸۹ خانه ختایی تبریز به خانه هنرمندان تبریز تبدیل شد.

  در حال حاضر خانه هنرمندان تبریز یا همان خانه ختایی میزبان موزه هایی چون موزه کاریکاتور، موزه استاد بهتونی می باشد. که موزه کاریکاتور خانه هنرمندان یکی از معروف ترین موزه های شهر و البته پنجمین موزه کاریکاتور جهان نیز می باشد. آثار هنرمندان بزرگ ایرانی و بین المللی در آن نگهداری می شود.

  خانه ختایی

  آدرس خانه ختایی

  پیش از هر چیز باید بدانید که خانه تاریخی ختایی در خیابان ارتش جنوبی، کوچه حاج رضا، بن بست علی مسیو قرار دارد.

   

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات