• خانه بهنام در تبریز

   

   

  شهر تبریز در دوره های مختلف بخصوص قاجار به عنوان یکی از مهم ترین شهر های ایران شناخته شده بود. البته دومین شهر پر رونق کشور نیز که مملو از خانه های قدیمی و ارزشمند و آثار تاریخی است نیز می باشد. خانه بهنام یا خانه گنجه ای یکی از همان خانه های قدیمی و زیبای تبریز است. که ما در این بخش به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

  خانه بهنام تبریز

   تاریخچه خانه بهنام تبریز

  خانه بهنام متعلق به اواخر دوره زندیان و اوایل دوره قاجار می باشد. که پیش از هر توضیحی باید به یکی از مهمترین خصوصیات این خانه اشاره کنیم، در واقع خانه بهنام دارای دو ساختمان می باشد. که یکی از آنها ساختمان ییلاقی است و از آن به عنوان ساختمان اصلی یاد می شود و دیگری ساختمان قشلاقی می باشد.

  هنگامی که وارد خانه بهنام می شوید خانه ای زیبا و قدیمی را مشاهده می‌کنید. که به صورت هشتی می باشد. معماری هشتی خانه های آن زمان به گونه‌ای بود که کمترین دید از داخل خانه را به مهمانان می داد.

  خانه بهنام دارای حیاطی بزرگ و حوضی زیباست. که ساختمان اصلی آن دارای تالاری زیبا، ستون هایی بلند و طاق هایی پی در پی است.

  خانه بهنام تبریز

   بخش های مختلف خانه تاریخی بهنام

  خانه بهنام دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی می باشد که قسمت اندرونی محلی برای سکونت زنان، فرزندان و خدمتگذاران بوده است . همچنین حیاط اندرونی نیز وسعت بیشتری نسبت به حیاط بیرونی خانه دارد.

  تالار خانه بهنام دارای ۷ پنجره می باشد که به آن تالار هفت دری نیز می گویند. پنجره‌های تالار با شیشه های رنگی با ظرافتی خاصی نیز تزیین شده است.

  وارد اتاق های تالار می شویم که به گوشواره نیز معروف هستند. اتاق ها دارای تزیینات و نقاشی های هنرمندانه معماران و نقاشان می باشدکه چشم شما را مجذوب خود خواهد کرد.

  خانه بهنام در زیر زمین دارای حوضخانه با سقفی گنبدی شکل و طاقچه هایی آجر کاری شده است. که مناسب برای اقامت در تابستان نیز بوده.

  خوب است بدانید که در حال حاضر خانه بهنام متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز است. بازسازی این خانه تاریخی نیز تحت نظر این دانشگاه انجام گرفته شده است.

  خانه بهنام تبریز

   آدرس خانه بهنام

  شما عزیزان می توانید برای بازدید از این خانه تاریخی به خیابان مقصودیه در نزدیکی بازار تاریخی تبریز بروید و از طریق کوچه مشیردفتر وارد دالانی در پشت خانه شوید و در آخر به خانه بهنام یا خانه گنجه ای تبریز برسید.

   

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات