• خانه استاد شهریار

   

   

  در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از دیدنی ترین و معروف ترین خانه های شهر زیبای تبریز آشنا کنیم، خانه استاد شهریار.

  که شما عزیزان می توانید با رزرو تور تبریز و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یاد ماندنی در تبریز را تجربه نمایید همچنین به خاطر داشته باشید از موزه استاد شهریار نیز دیدن فرمایید.

  خانه استاد شهریار

  زندگینامه استاد شهریار

  محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به استاد شهریار یکی از معروفترین شاعران ایران زمین بود. که آثار ارزشمندی چون حیدر بابا، علی ای همای رحمت و آمدی جانم به قربانت را سروده است.

  استاد شهریار متولد ۱۲۸۵ در منطقه چای کنار تبریز می باشد. پدر استاد حاج میر آقا خشکنابی وکیلی مبارز و فاضل بود. که در  رشد فرهنگی استاد شهریار بسیار تاثیرگزار بود.

  طی جریان های مشروطیت پدر استاد شهریار برای دور ماندن وی از وقایع و خطر ها استاد را به روستای خشکناب قمیش قورشاق فرستاد. و بدین ترتیب کودکی استاد در دامان طبیعت شکل گرفت که بعدها الهام‌بخش منظومه حیدربابا شد.

  همانطور که می‌دانید منظومه حیدر بابایه سلام یکی از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجان به حساب می آید.

  البته گفتنی است که استاد شهریار آثار بسیاری در گونه های مختلف قصیده، غزل، مثنوی، رباعی و نیمایی دارد. که عمده شهرت استاد از غزل های وی بود، همچون علی ای همای رحمت و آمدی جانم به قربانت.

  خانه استاد شهریار

  خانه استاد شهریار

  حال باز می گردیم به خانه تاریخی استاد شهریار:

  خانه استاد شهریار متعلق به دوران پهلوی دوم می باشد. که در واقع این منزلگاه سومین خانه استاد بود و در سال ۱۳۴۷ آن را خریداری کرده بود.

  گفتنی است وی ۲۰ سال آخر زندگی خود را در این خانه سپری کرد و آثار ارزشمندی را در این خانه سرود.

  خانه استاد شهریار دارای دو طبقه و زیرزمین است. که در بدو ورود حیاتی کوچک و یک حوض را مشاهده می کنید و در گوشه ای از حیاط مجسمه استاد شهریار قرار دارد.

  بنای اصلی خانه دارای چهار اتاق می باشد. که آثار به جای مانده از استاد شهریار در آن به نمایش گذاشته شده است. آثاری چون وسایل دکوری، مبلمان، عکس ها، دست خط ها، کتاب ها، وسایل شخصی استاد و تندیس ها در معرض دید عموم قرار دارد.

  آدرس خانه استاد شهریار

  برای بازدید از خانه استاد شهریار به خیابان مقصود در خیابان ارتش جنوبی بروید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات