• حمام نوبر تبریز

   

  همانطور که می دانید تبریز یکی از شهرهای مهم ایران در دوران مختلف تاریخی بوده که دارای آثار ارزشمندی نیز می باشد. شهر تبریز به واسطه قرار گیری در مسیر جاده ابریشم از اهمیت بالایی برخوردار بوده. در دوره ایلخانی بناهای بسیاری از جمله حمام ساخته شد که تعدادی از این بناها و حمام ها در اثر حوادث مختلف تخریب شده اند. یکی از این بناهای تاریخی حمام نوبر تبریز است که در ادامه به معرفی این بنای تاریخی می پردازیم.

  شما عزیزان می توانید برای رزرو تور و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید.

  حمام نوبر تبریز

   

  تاریخچه حمام نوبر

  حمام نوبر تبریز یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از دوره قاجار است که باتوجه به اسناد و مدارک به جای مانده قدمتی 140 ساله دارد. حمام نوبر در مساحتی در حدود 700 مترمربع قرار دارد و یکی از خاص ترین جلوه های معماری در همان نوبر، ستون های سنگی آن می باشد.

  معماری حمام نوبر تبریز

  پیش از اینکه به معماری این حمام تاریخی بپردازیم خوب است بدانید که معمار حمام نوبر شخصی به نام بالاکاظم از اهالی قره آغاج بوده. مصالح به کار رفته در ساخت حمام نوبر، ملات، آجر و گچ نیز بوده است.

  معماری حمام نوبر ترکیبی از اشکال هندسی است که از دو بخش سربینه و گرمخانه تشکیل شده است.

  سربینه یا رختکن قاعده ای 8 ضلعی و بزرگ دارد که بر روی 8 ستون گنبدی قرار دارد.

  گرمخانه نیز دارای طاق و گنبد است که کتیبه هایی مصور بر جذابیت این بخش افزوده است. گرمخانه همچنین دارای قاعده ای مربعی با چهارستون هشت وجهی بوده است.

  حمام نوبر تبریز

  آدرس حمام نوبر

  حمام نوبر تبریز نیز دارای دو ورودی در قسمت سربینه بوده، امروزه این حمام به عنوان رستوران سنتی شهریار فعالیت می کند.

  البته خوب است بدانید که حمام نوبر در سال 1378 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید و پس از آن بعنوان سفره خانه سنتی فعالیت کرد.

  برای بازدید از حمام نوبر به تقاطع خیابان‌های امام خمینی و تربیت بروید. این حمام مقابل کاخ شهرداری تبریز، قرار دارد.

  حمام نوبر

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات