• حمام شاه مشهد

   

  همانطور که می دانید مشهد از مهم ترین شهرهای ایران است. که دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری است. ما در مقالات قبلی آلوین به تعدادی از جاذبه های آن پرداخته ایم که شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مقالات گردشگری شهر مشهد مراجعه نمایید و این مقالات بسیار مفید را مطالعه کنید.

  سالانه زائران و مسافران بسیاری از نقاط مختلف ایران و جهان روانه شهر مشهد و زیارت امام رضا (ع) می شوند.

  در این بخش از مقاله آلوین قصد داریم تا شما را با یکی از مهم ترین و قدیمی ترین حمام های بجای مانده از دوران صفوی آشنا کنیم.

  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی را تجربه نمایید.

  حمام شاه

   

  تاریخچه حمام شاه

  حمام شاه که نام اصلی آن حمام مهدی قلی بیک بود توسط خود شخص مهدی قلی بیک ساخته شد.

  مهدی قلی بیک از امروای شهر مشهد بود که لقب رئیس اصطبل شاهی را نیز دریافت کرده بود.

  ساخت حمام شاه در جوار مسجد شاه آغاز شد و از این رو این حمام با نام حمام شاه شناخته می شد. که پس از انقلاب نیز به نام حمام رضوی تغییر نام پیدا کرد.

  حمام شاه

  بخش های مختلف حمام

  از مهم ترین و زیباترین قسمت های حمام می توانیم به سربینه حمام و هشت ستون آن اشاره کنیم. که دارای تزئینات بسیار زیبایی است.

  همانطور که گفتیم سربینه حمام دارای تزئینات کاشی کاری و نقاشی است. که قدیمی ترین نقاشی و تزئینات متعلق به صفویه و جدیدترین متعلق به قاجار می باشد.

  سربینه حمام همچنین دارای 4 بخش یا صفه است که سه صفه از آن متعلق به تعویض لباس و یک صفه شاه نشین می باشد.

  از قسمت های دیگر حمام می توانیم به فضای بین هشتی و میاندر اشاره کنیم که دارای حوض کوچکی می باشد و افراد می توانند درون این حوض پای خود را شستشو دهند و وارد سربینه شوند.

  پس از هشتی وارد گرم خانه می شویم که محل شستشوی و استحمام است. گرم خانه دارای فضایی مربعی شکل است. که دارای گنبدی گرد نیز می باشد.

  در قسمت پشتی خزینه همچنین می توانید خزانه را مشاهده نمائید که گرمای فضای حمام از این قسمت تامین می گردید.

  اما باید بگوییم که حمام شاه دارای چاله حوض هم نیز می باشد که درواقع محلی برای شنا و آب تنی افراد بوده است.

  حمام شاه

   

  آدرس حمام شاه

  حمام شاه در سال 1385 موزه مردم شناسی شد و شما عزیزان می توانید برای بازدید از این موزه به نزدیکی حرم امام رضا، ضلع غربی صحن رضوی رفته و در انتهای شهید اندرزگوی 13 از موزه دیدن فرمایید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات