• حرم امام رضا

   

  همانطور که می دانید مشهد از مهم ترین شهرهای زیارتی و سیاحتی ایران است. که دارای جاذبه های تاریخی بسیاری است. ما در مقالات قبلی آلوین سعی کردیم شما را با تمامی جاذبه های تاریخی و گردشگری مشهد آشنا کنیم. در این قسمت از مقاله می خواهیم شما را با مهم ترین جاذبه تاریخی و مذهبی شهر مشهد آشنا کنیم. حرم امام رضا (ع)، آرامگاه امام هشتم شیعیان است که گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای زیارت آفتاب تابناک هشتم راهی شهر مشهد می شوند .

  انرژی عجیب حرم، به زائران آرامش معنوی عجیب می بخشد. از این رو سالانه گردشگران و زائران بسیاری روانه شهر مشهد و زیارت امام رضا می شوند.

  حرم امام رضا

   

  تاریخچه حرم

  اگر بخواهیم کمی در مورد تاریخچه حرم امام رضا برای شما بگوییم، خوب است بدانید که ساخت اولین ضریح حرم، به دوره صفویان باز می گردد و در دوران شاه طهماسب نیز طلاکاری های گنبد نیز انجام گرفته شد.

  اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بخش های مختلف حرم، در ادوار مختلف ساخته و اضافه گردیده. از این رو تاریخ دقیقی از ساخت حرم در دست نیست.

  همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، حرم امام هشتم از نظر معماری از بناهای ارزشمند و خاص ایران است که معماری منحصر به فردی دارد.

  معماری حرم

  حرم امام هشتم با معماری با شکوه خود، هنر معماری ایرانی اسلامی را به نمایش گذاشته است. که چشم زائران را به خود خیره می کند.

  حال اگر بخواهیم دقیق تر در مورد معماری حرم صحبت کنیم می توانیم به جزئیات خیره کننده و ریزه کاری های آن اشاره کنیم که از خصوصیات حرم امام رضا است.

  اما همانطور که پیشتر گفتیم، به دلیل نامشخص بودن زمان ساخت حرم و تکمیل آن در ادوار مختلف، می توانیم تاثیر هنر معماری دوران های مختلف تاریخی را در حرم مشاهده کنیم.

  حرم امام رضا

  بخش های مختلف حرم امام رضا

  با گذر از معماری حرم امام رضا، سری میزنیم به بخش های مختلف حرم امام هشتم.

  حرم امام رضا باتوجه به وسعت بسیاری که دارد. از بخش های مختلفی تشکیل شده که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. بخش های مختلف حرم امام رضا (ع) شامل، بارگاه امام رضا، صحن، موزه، کتابخانه و رستوران است. از مهم ترین بخش ها باید به صحن های حرم امام رضا اشاره کنیم.

  صحن های حرم

  حرم امام هشتم دارای 10 صحن است که هر صحن نام مشخصی دارد. صحن ها عبارتند از، صحن جامع رضوی، صحن انقلاب، صحن آزادی، صحن کوثر، صحن رضوان، صحن گوهرشاد، صحن قدس، صحن غدیر و صحن هدایت.

  از دیگر بخش های مهم حرم می توانیم به رواق ها و مسجد گوهرشاد اشاره کنیم. که بزرگترین رواق حرم، رواق امام خمینی است.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات