• تالاب قوری گل

   

  در این بخش از مقاله همراه شما هستیم با یکی از جاذبه های شهر زیبای تبریز، به خاطر داشته باشید برای رزرو تور تبریز و رزرو بلیط هواپیما شما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در تبریز را تجربه نمایید.

  تالاب قوری گل

  تاریخچه تالاب قوری گل

  تالاب قوری گل در زبان ترکی یعنی تالاب خشک که چیزی در حدود 200 هکتار وسعت نیز دارد.

  این تالاب در مجاورت ارتفاعات و کوه های برگرفته از گردنه شلمی قرار دارد. تالاب قوریگل همیشه دارای آب بوده و این به دلیل آب های جاری شده از بارش برف و باران است. که در زیر چشمه های زیرزمینی تالاب قرار دارند.

  یکی از بخصوص ترین ویژگی های تالاب قوری گل در مقایسه با دیگر دریاچه ها، آب شیرین این تالاب است. که با تسویه کردن نیز قابل شرب می باشد، ولی در حال حاضر برای آبیاری کشتزارها از آب تالاب استفاده می شود.

  تالاب قوری گل در سال 1354 بعنوان تالابی بین المللی به ثبت رسید و 20 سال بعد به منظور حفظ امنیت گونه های مختلف جانوری دستور شکار ممنون در این منطقه صادر شد.

   

  تالاب قوری گل

  پوشش گیاهی و جانوری تالاب قوری گل

  تالاب قوریگل دارای پوشش گیاهی و جانوری متعددی است. که به طور کامل به آن ها خواهیم پرداخت.

  پوشش گیاهی تالاب شامل بیش از 280 گونه گیاهی می باشد. که 90 درصد این گیاهان در تالاب روییده و سبب شده تا بسیاری از گیاهان آبزی و غیر آبزی را مشاهده نماییم.

  از جذاب ترین جاذبه های تالاب باید به گیاهان روییده شده در آب اشاره کنیم که شامل جلبک ها، آلاله آبی، قوشاب شانه ای و …. می باشد.

  گونه های جانوری تالاب نیز همچون گونه های گیاهی بسیار متنوع هستند. به طوری که حدود 95 گونه پرنده در این تالاب مشاهده شده است.

  گونه هایی که امروزه در تالاب دیده شد اند شامل پستاندارانی چون موش مغان، موش کشتزار، گرگ، سمور می باشند همچنین از گونه پرندگان، پرندگانی چون اردک سرسفید، اردک بلوطی، اردک مرمری دیده شده است.

  تالاب قوری گل

  بهترین زمان بازدید از تالاب

  حال اگر به دنبال بازدید از تالاب قوریگل تبریز هستید خوب است بدانید که یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از این تالاب، فصل بهار و تابستان می باشد.

  آدرس تالاب قوری گل

  برای بازدید از تالاب قوری گل به 40 کیلومتری جنوب شرق تبریز و 15 کیلومتری غرب بستان آباد بروید و از این تالاب زیبا دیدن فرمایید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات