• بقعه هارونیه کجاست؟

   

  همراه شما عزیزان هستیم با مقاله‌ای دیگر از جاذبه های گردشگری شهر مشهد. در این قسمت از مقاله آلوین می خواهیم شما را با بقعه هارونیه مشهد آشنا کنیم.

  بقعه هارونیه در ۲۵ کیلومتری شهر مشهد، توس قرار دارد. این بقعه از زیباترین و کهن ترین مکان های باستانی شهر توس است. که دارای تاریخچه مرموزی است.

  بقعه هارونیه

   

  تاریخچه گنبد هارونیه

  همانطور که گفتیم بقعه هارونیه یا گنبد هارونیه از مهم ترین اماکن تاریخی مشهد است که هیچ تاریخچه مشخصی ندارد. به طوری که تنها چند افسانه از تاریخچه و سرگذشت گنبد هارونیه در دست است.

  گفته شده تاریخ ساخت این بقعه به قرن هفتم و هشتم باز می گردد. که این مورد نیز همچنان اثبات نشده است.

  به خاطر داشته باشید شما عزیزان می توانید برای رزرو تور مشهد و بلیط هواپیما از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین 24 در ارتباط باشید و سفری به یادماندنی در مشهد را تجربه نمایید.

  از افسانه های بقعه هارونیه می توانیم به محلی برای زندانی کردن هارون الرشید اشاره کنیم. همچنین در کتب دیگری آمده که این بنا محلی برای شکنجه امام موسی کاظم و پیروانش بوده است.

  در متون دیگری نیز اشاره شده این بنا به عنوان نقاره‌خانه مورد استفاده بوده که هیچکدام از این موارد دارای سند و مدرک محکمی نیستند.

  بقعه هارونیه

   

  معماری بقعه هارونیه

  معماری بقعه هارونیه به صورت چهارگوش با نما آجر است.

  در ساخت این بنای تاریخی معماری قرن هشتم به کار رفته است. به طوری که بقعه دارای یک گنبد دو پوسته است و برای تزیینات از کاشی استفاده نشده است.

  داخل بقعه دارای یک ایوان و چهار شاه نشین است. که سه اتاق فرعی در معرض دید عموم قرار دارد.

  در محوطه بقعه همچنین می‌توانید سنگ یادبود کوچکی از امام محمد غزالی را مشاهده نمایید.

  بقعه هارونیه در گذشته دارای سه درب ورودی بوده که امروزه فقط یک درب آن به روی عموم باز است.

  بقعه هارونیه

   

  آدرس گنبد هارونیه

  بقعه هارونیه در ۲۵ کیلومتری شهر مشهد، توس قرار دارد. این بقعه از زیباترین و کهن ترین مکان های باستانی شهر توس است که دارای تاریخچه مرموزی می باشد.

  گنبد هارونیه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد که در سال ۱۳۱۰ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و در سال ۸۲ نیز منسوب به آرامگاه امام غزالی گردید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات