• بازار وکیل شیراز

   

  سفر به شیراز مانند سفر در تاریخ کشور ایران است. این شهر زیبا با توجه به جاهای دیدنی و تاریخی که دارد یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی است. در این مقاله از مجله گردشگری آلوین24 همسفر ما باشید تا از جذابیت های شهر شیراز و بازار وکیل بگوییم.

  بازار وکیل شیراز

  تاریخچه بازار وکیل

  بازار وکیل یکی از جاهای تاریخی شیراز است. که در زمان حکومت زندیه توسط کریم خان زند ساخته شد. ساخت این بازار تاریخی بزرگ تقریبا از سال 1137 خورشیدی آغاز شد و تا سال 1156 توسعه و تکمیل آن به طول انجامید.

  اکثر تجار داخلی و خارجی برای خرید و فروش کالا در بازار وکیل رفت و آمد داشتند.

  بازار وکیل شیراز یکی از مستحکم ترین و باشکوه ترین بازارهای تاریخی است. که از جنس آهک، آجر و گچ ساخته شده است.

  این بازار تاریخی دارای 5 درب ورودی و راسته های مختلف است. که بازدیدکنندگان می توانند از هرکدام از ورودی ها داخل بازار وکیل شده و از راسته هایی مانند راسته مسگرها، راسته سراج ها و راسته کلاهدوزها و… دیدن فرمایند.

  بازار وکیل شیراز

  معماری بازار وکیل

  بازار وکیل شیراز از نظر معماری با بازار های تاریخی دیگر تفاوت هایی دارد. ارتفاع سقف بازار وکیل زیاد و عرض بازار نسبت به سایر بازارهای سنتی، بیشتر است. مغازه‌های بازار وکیل اغلب دو طبقه است.

  این بازار، دارای ستون هایی 10 متری و راهروهایی پهن است. که با مشاهده سقف می توانید روزنه هایی را ببینید که مانع از ورود بیش از اندازه باران می شود.

  از خصوصیات شاخص بازار وکیل باید به اختلاف سطح حجره ها از سطح زمین اشاره کنیم. این شاخصه برای جلوگیری رطوبت و نم زدگی مغازه ها و حجره های تعبیه شده است.

  بازار وکیل دارای بخش های مختلفی است که از آن ها باید به بازار نو، چهار سوق، راسته شمالی، راسته جنوبی و سرای مشیر اشاره کنیم.

  بازار وکیل شیراز

  اماکن دیدنی نزدیک بازار وکیل شیراز

  حمام تاریخی وکیل
  ارگ کریم خان
  مسجد نصیرالملک
  خانه تاریخی منطقی‌ نژاد
  خانه زینت الملک

  هتل های اطراف بازار وکیل شیراز

  هتل درباری
  ستارگان
  هتل هما
  ارم
  پارسیان

  بازار وکیل شیراز

  آدرس

  برای بازدید از بازار وکیل می توانید به خیابان طالقانی شیراز بروید و از بازار تاریخی وکیل دیدن فرمایید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات