• بازار بزرگ تبریز

  در این قسمت از مقاله آلوین ۲۴ می خواهیم شما را با یکی از قدیمی ترین بازارهای سنتی ایران، بازار بزرگ تبریز آشنا کنیم.

  پیش از هر چیز به خاطر داشته باشید برای رزرو تور و بلیط هواپیمای تبریز می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین ۲۴ در ارتباط باشید.

  تاریخچه بازار بزرگ تبریز

  بازار بزرگ تبریز یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی به حساب می‌آید. که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

  بازار سرپوشیده تبریز دارای ۵۵۰۰ حجره، ۲۰ راسته، ۲۵ تیمچه وو۳۵ سرا می باشد. همچنین دارای مدرسه، حمام، مسجد و کاروانسرا نیز می باشد، از این رو مساحتی بالغ بر یک کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.

  بازار بزرگ تبریز کارکرد های متنوعی داشته و دارد. که شامل جمع آوری، توزیع و خرده فروشی انواع فرش دستباف، کیف و کفش چرم، محصولات گیاهی و دارویی، ادویه، پارچه و غیره می باشد.

  بازار تبریز یکی از مهمترین مکان ها در مناسبت هایی همچون ایام نوروز، رمضان و محرم است. با توجه به اینکه مسجد جامع و مدرسه صادقیه در این بازار وجود دارند. در مراسم هایی چون عزا و اعیاد اهالی بازار به پخش نذری و عزاداری می پردازند.

  قدمت بازار

  اگر بخواهیم در مورد قدمت این بازار سنتی و قدیمی برای شما توضیحی ارائه دهیم. باید بدانید که تاریخ دقیقی از ساخت این بازار دیدنی مشخص نیست.

  با توجه به نقاشی هایی که از دوران سلجوقی به دست آمده می توان بازاری در محل کنونی بازار تبریز را مشاهده کرد. که در عصر ایلخانی این بازار از شهرت زیادی برخوردار بوده است و تا دوران صفوی نیز تداوم داشته است.

  معماری بازار

  معماری بازار بزرگ تبریز به گونه ای است. که از  بخش بیرونی در هماهنگی کامل با بافت شهری می باشد و شباهت بسیاری به بناهای معمولی شهر دارد.

  یکی از مهمترین مواردی که باعث اهمیت این بازار گشته معماری سنتی آن می باشد. به طوری که تسلط معماران در استفاده از آجر و سفال های آجری نیز مشهود است .

  یکی از جالب ترین نکات در معماری این بازار تاریخی، دریچه های موجود در مرکز طاق است که امکان خروج هوای گرم را میسر می کند. ولی در بخش هایی از بازار هیچ دریچه تعبیه نشده است که این هم علتی چشمگیر داشته و دلیل آن جلوگیری از وقوع کوران می باشد.

  بخش های مختلف بازار تبریز

  حال می خواهیم به طور خلاصه به بخش های مختلف بازار بزرگ تبریز بپردازیم:

  تیمچه: تیمچه بازار مختص به کالاهای خاص خواص است و از این رو قیمت این کالاها در تیمچه گران تر می باشد. تیمچه های بازار بزرگ تبریز سقفی گنبدی شکل و آجرکاری شده دارد. که پراکندگی نور در سقف باعث شکل گیری ریتمی از نور و تاریکی می شود.

  راسته ها: راسته های اصلی بازار بزرگ تبریز از طریق راستا های فرعی به یکدیگر متصل هستند.

  سرا ها: سرا های بازار بزرگ دارای واحد هایی کوچک با حیاط روباز می باشند. که سراهای معروف بازار سراهایی چون سرای میرزا مهدی، سرای خان، سرای امیر و سرای امید می باشند.

  و در آخر از جمله مهمترین بخش های بازار، حجره، کاروانسرا، تیمچه، دالان، بازار، میدان راسته، بازارچه، دروازه، مسجد، کتابخانه، مدرسه، زورخانه و حمام، موزه می باشد.

  بازار تبریز

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات