• ارگ تبریز (ارگ علیشاه)

   

  یکی از بلندترین و قدیمی ترین دیوارهای تاریخی کشور عزیزمان ایران، ارگ تبریز است که قدمت این بنای باستانی به 700 سال نیز می رسد.

  به یاد داشته باشید برای رزرو تور تبریز و رزرو هتل شما می توانید از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشد.

  تاریخچه ارگ تبریز

  ارگ تبریز که از آن با نام ارگ علیشاه نیز یاد می شود. در سال 716 تا 724 به دستور تاج الدین علیشاه گیلانی وزیر ایلخان مغول به هدف ساخت آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد ساخته شد.

  در واقع یکی از شاهکارهای هنر معماری ایران ارگ علیشاه است. که سبک به کار برده شده در طراحی این ارگ بسیار زیبا شیوه آذری است که به سبک آذربایجان نیز شهرت دارد.

  معماری ارگ تبریز

  در ساخت ارگ علیشاه نیز همانطور که در زمان مغول ها رواج داشته از مصالح ساختمانی بادوام استفاده شده بود ولی ارگ علیشاه نیز مانند سایر آثار تاریخی نتوانسته از بلایای طبیعی چون سیل و زلزله در امان باشد ، از این رو قسمت هایی از این بنای تاریخی تخریب شده است.

  تنها قسمت به جای مانده از این بنای تاریخی دیواره های عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد می باشد. که نشانگر شکوه و عظمت بی نظیر ارگ تبریز است. خوب است بدانید که پیش تر مدرسه نجات که یکی از اولین مدارس ایران بود نیز در این ارگ به همراه یک سالن تئاتر قرار داشت.

  در دوران قاجاریه از مسجد و محوطه اطراف ارگ علیشاه بعنوان انبار غلات و انبار مهمات نظامی استفاده می شد.

  ارگ تبریز

  ارگ علیشاه در طول تاریخ

  در زمان جنگ جهانی ایران و روسیه و جنگ ایران و انگلیس ارگ علیشاه به ارگ نظامی تبدیل شد. که بعد از آن در دوران مشروطه از ارگ علیشاه به عنوان سنگری برای مبارزان تاریخی چون ستارخان و باقرخان در برابر شلیک توپخانه محمدعلی شاه قاجار شد.

  قبل از انقلاب نیز محوطه ارگ به باغ ملی و گردشگاهی عمومی بدل شد. که هم اکنون از محوطه این اثر باستانی بعنوان مصلی استفاده می شود.

  شما عزیزان می توانید برای بازدید رایگان از ارگ تبریز در هر ساعت از شبانه روز به این مجموعه مراجعه فرمایید.

   

  ارگ تبریز

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات