• ائل گلی تبریز

   

   

  یکی از مهم ترین و پربازدیدترین جاذبه های شهر تبریز، ائل گلی می باشد. همراه شما هستیم با بخشی جذاب و شنیدنی از نگین شهر تبریز، به خاطر داشته باشید که شما عزیزان می توانید برای رزرو تور تبریز و رزرو هتل از طریق سایت و یا تماس با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید و سفری به یاد ماندنی در تبریز را تجربه نمایید.

  ائل گلی تبریز

  تاریخچه ائل گلی تبریز

  تاریخچه ساخت ائل گلی به زمان آق قویونولها باز می گردد. ائل گلی که به کلاه فرنگی نیز مشهور است به صورت هشت ضلعی با ساختمانی خشتی و یک طبقه بنا شده بود.

  اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد ائل گلی برای شما بگوییم باید بدانید که ائل گلی بزرگترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ ها بود. تا پیش از روی کار آمدن صفویان از ائل گلی به عنوان بزرگترین منبع ذخیره آب جهت آبیاری باغ های شرق تبریز تا دروازه تهران استفاده می شد. اما در دوران حکومت صفویان تمامی شن، ماسه و نخاله های محوطه دریاچه خالی شده بود.

  در زمان قاجار نیز به فرمان قهرمان میرزا، فرمانروایی وقت شهر تبریز یک طبقه دیگر به عمارت فعلی ائل گلی اضافه شد. دوران پهلوی ائل گلی تبریز که به شاه گلی نیز معروف بود. به شهرداری شهر تبریز واگذار شد. تا به عنوان تفرجگاهی عمومی فعالیت کند.

  همانطور که گفتیم عمارت ائل گلی که در پیش از انقلاب به شاه گلی معروف بود. پس از انقلاب به ائل گلی یعنی دریاچه مردم تغییر نام داد.

  ائل گلی تبریز

  بخش های مختلف ائل گلی

  به طور کلی مجموعه ائل گلی تبریز ۵.۵ هکتار وسعت دارد و استخر بزرگ دریاچه ائل گلی نیز می تواند تا ۷۲۰۰۰۰ متر مکعب آب را در خود جای دهد. جالب است بدانید که عمیق ترین قسمت استخر ائل گلی دارای ۱۲ متر عمق می باشد.

  در حال حاضر بنای ائل گلی دارای بنایی خشتی و دو طبقه است. که امروزه از آن به عنوان تالار استفاده می شود. اما استخر بسیار بزرگ این مجموعه که از محبوب ترین و زیبا ترین عناصر این مجموعه است. شما می توانید با پیاده روی اطراف استخر و قایق سواری در استخر لذت یک گردش به یاد ماندنی در شهر زیبای تبریز را تجربه نمائید و از زیبایی بخصوص این مجموعه بهره مند شوید و البته سفری در تاریخ داشته باشید.

  ائل گلی

  از دیگر تفریحاتی که می توانید در مجموعه ائل گلی از آن بهره مند شوید، دوچرخه سواری و کالسکه سواری است. همچنین فراموش نکنید که از خوردنی های حوالی ائل گلی نیز بچشید و از سفر به یادماندنی خود در تبریز لذت ببرید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، رزروهتل، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات