• آرامگاه خواجه ربیع

   

  آرامگاه خواجه ربیع موضوع این قسمت از مقاله آلوین است که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

  این آرامگاه از مهمترین جاذبه های مذهبی و تاریخی مشهد است. که باعث شده مسافران زیادی برای بازدید از این آرامگاه به مشهد سفر کنند.

  آرامگاه خواجه ربیع

   

  خواجه ربیع کیست؟

  ربیع بن خثیم یا همان خواجه ربیع، از طایفه بنی اسد و ساکنان کوفه بود که در سال های پایانی عمرش در توس مشهد زندگی میکرد. وی همچنین از اصحاب پیغمبر و سپاهیان حضرت علی (ع) بود.

  خواجه ربیع سرانجام در سال 63 ه.ق از دنیا رفت. بر اساس برخی روایات امام رضا(ع) در زمان مراجعت به خراسان از قبر خواجه ربیع نیز زیارت کرده است.

  بعدها در دوران صفوی، شاه عباس با راهنمایی شیخ بهایی آرامگاهی در شان و منزلت خواجه ربیع در محل دفن خواجه احداث کرد.

  شما عزیزان نیز در حال حاضر می توانید با رزرو تور مشهد از آژانس مسافرتی آلوین 24 به مشهد سفر کرده و از آرامگاه خواجه ربیع متعلق به دوران صفوی دیدن فرمایید.

  آرامگاه خواجه ربیع

   

  درباره آرامگاه

  این آرامگاه در باغی بسیار بزرگ به مساحت 660 متر قرار دارد.

  باغ آرامگاه حاوی داستان هایی است. که از آن ها باید به داستان قتل فتحعلی شاه قاجار توسط نادر شاه اشاره کنیم. فتحعلی شاه نیز پس از مرگ در زیر گنبد مقبره خواجه دفن شد که موجب اهمیت آرامگاه خواجه ربیع در دوران قاجار نیز گشت.

  ار مهم ترین ویژگی های معماری آرامگاه باید به نشانه های معماری ایرانی و صفوی اشاره کنیم. که به خوبی قابل مشاهده است.

  مقبره خواجه ربیع بر روی بنای چهار ایوانی ساخته شده است. که ارتفاع آن به 18 متر می رسد. گنبد آرامگاه با کاشی های فیروزه ای تزئین شده است. که از دور نیز چشم هر بیننده ای را خیره خود می نماید.

  از دیگر تزئینات آرامگاه می توانیم به کاشی کاری، معرق و نقوش اسلیمی در بنا اشاره کنیم.

  آرامگاه خواجه ربیع

   

  آدرس آرامگاه خواجه ربیع

  آرامگاه سرانجام در سال 1310 بعنوان آثار ملی ایران به ثبت ملی رسید. شما عزیزان می توانید برای بازدید از این آرامگاه به انتهای خیابان خواجه ربیع در مشهد مراجعه کنید.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات