• آتشکده بهرام یزد

  یزد یکی از شهر های تاریخی و دیدنی ایران است که در  این شهر زیبا می توانید آثار تاریخی بسیاری را ببینید. یکی از جاهای دیدنی این شهر آتشکده بهرام یزد است.

  آتشکده ها نیایشگاه پیروان آیین ز رتشت است. که آتش، جایگاه ویژه‌ای در آن دارد. پیروان آیین زرتشت در آتشکده مقابل آتش به خواندن اوستا و گات می پردازند.

  آتشکده بهرام یزد

   

  تاریخچه آتشکده بهرام یزد

  آتشکده بهرام یزد با نام آتشکده ورهرام نیز شناخته می‌ شود. این آتشکده محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی است. که قدمت این آتش به حدود بيش از ۱۵۰۰سال می رسد. این آتش یکی از سه آتش مقدس پیروان زرتشت از دوره ساسانیان بوده که همچنان روشن و شعله‌ور است.

  این آتش در ظرفی از جنس برنز درون اتاقی شیشه ‌ای و مرتفع‌ تر از سطح زمین قرار دارد و باید به دور از نور خورشید نگهداری شود.

  شخصی که مسئولیت روشن نگه داشتن آتش را بر عهده دارد با نام هیربد شناخته می شود. این شخص در طول روز قطعه چوب های خشک و مقام مانند چوب بادام و زردآلو را به آتش اضافه می کند.

  نکته مهمی که جهت بازید از این آتش مقدس باید به آن توجه کنید این است که این آتش را فقط از پشت شیشه می توان دید زیرا زرتشتیان بر این عقیده هستند که نفس انسان ها‌ نباید با آتش پاک تماس پیدا کند.

  آتشکده بهرام یزد

   

  معماری آتشکده بهرام یزد

  از دوران باستان، طراحی آتشکده‌ها ساده و به دور از تجملات بود. به به همین علت معماری آتشکده بهرام یزد ساده و بدون زرق و برق است. این آتشکده با حفظ معماری یزد در مرکز حیاط واقع شده است و درختان سبز دور ا دور آن قرار دارد. ارتفاع آتشکده ۲۱ متر بالاتر از سطح زمین است و برای ورود به آن باید از هشت پله‌ بالا رفت.

  قوانین  ورود به آتشکده:

  1. مردان و زنان باید هنگام ورود به این مکان پاکیزه باشند.
  2. قداست این مکان در میان زرتشتیان مانند مسجد برای مسلمانان است و بانوان در دوره‌های خاص نمی‌توانند به آن وارد شوند.
  3. مردان زرتشتی به هنگام ورود از کلاه سفید و زنان از روسری سفید به‌همراه لباس رنگ روشن استفاده می‌کنند و کفش‌های خود را درمی‌آورند.
  4. کسی نباید به آتش مقدس نزدیک شود؛ چراکه نفس انسان آن را آلوده می‌کند.
  آتشکده بهرام یزد

   

  ساعت کاری و آدرس

  آتشکده بهرام یزد همه روزه، به‌جز روزهای تعطیل، باز است و از ساعت هشت تا ۱۲ و از ۱۷ تا ۲۰ می‌توانید برای بازدید به این مجموعه مراجعه کنید.

  آتشکده بهرام یزد در بلوار شهید منتظر قائم، خیابان آیت‌الله کاشانی، رو‌به‌روی جاده اکبر قرار دارد.

  شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت آژانس هواپیمایی آلوین24 از تمامی خدمات آن نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیت اتوبوس و رزرو تورهای داخلی و تورهای خارجی بهره مند شوید و در صورت سوال با پشتیبانی 24 ساعته آژانس تماس بگیرید.

   

  ارسال نظر

  ارسال نظر


  نظرات